Pracujący przy Ethereum Virgil Griffith, został aresztowany w USA przez służby. Powodem zatrzymania jest wyjazd Griffitha na konferencję do Korei Północnej, gdzie miał dzielić się swoją wiedzą na temat korzystania z kryptowalut z tamtejszym reżimem.

Wiadomość podała Prokuratura południowej części Nowego Jorku, dodając, że Griffith został zatrzymany w Święto dziękczynienia na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles.

Pomoc Virgila Griffitha z Ethereum dla Korei Północnej

Jak oświadczył zastępca prokuratora generalnego ds. Bezpieczeństwa Narodowego – John Demers, Virgil Griffith otrzymał mnóstwo ostrzeżeń. Upominano go, aby nie leciał do jednego z głównych antagonistów USA, a mimo tego Griffith nie posłuchał. Udał się do Korei Północnej, a tam uczył na konferencji słuchaczy południowokoreańskich przede wszystkim tego, w jaki sposób korzystać z technologii blockchain, aby uniknąć nałożonych na Koreę Północną sankcji.

.Virgila Griffitha oskarżono o naruszenie ustawy o międzynarodowych uprawnieniach ekonomicznych w sytuacjach nadzwyczajnych, a de facto o wchodzenie w konszachty z wrogiem, na którego USA nałożyło sankcje. Poinformowano również, że Griffith powinien stawić się w sądzie w Los Angeles.

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) zorganizowała w kwietniu konferencję, na której miały być poruszane takie tematy, jak technologia blockchain i powiązane z nią kryptowaluty. Całe wydarzenie odbyło się w stolicy Korei Północnej, mieście Pyongyang. Griffith wprawdzie poprosił władze swego kraju, czyli Stanów Zjednoczonych, o pozwolenie na udział w tej konferencji, ale takiego pozwolenia mu odmówiono, a także ostrzeżono przed złamaniem zakazu. Pomimo tego Griffith wziął jednak udział w konferencji, a podejrzewa się, że do Korei Północnej dostał się prawdopodobnie przez terytorium Chin.

Służby USA informują, że podczas trwania konferencji Griffith wraz z pozostałymi uczestnikami wydarzenia rozmawiali o tym, jak efektywnie wykorzystywać technologię blockchain oraz kryptowaluty do prania brudnych pieniędzy, a także do unikania nałożonych przez USA na Koreę Północną sankcji. Griffith miał instruować Koreańczyków z północy, w jaki sposób mogą oni wykorzystywać blockchain dla uzyskania niezależności od globalnego systemu bankowego.

Formułujący oskarżenia nie wymienili żadnej konkretnej kryptowaluty, ale trzeba brać pod uwagę wiedzę Griffitha w zakresie Ethereum. Przy czym oskarża się Griffitha o to, że już rozpoczął formułowanie planów, które miałyby posłużyć ułatwieniom w zakresie wymiany kryptowalut pomiędzy Koreą Północną a Południową

Praca Griffitha przy Ethereum

Jak można wyczytać na stronie Linkedln, Virgil Griffith jest powiązany z pracami nad Ethereum od października 2016 roku, przy czym był w nim szefem projektów specjalnych. Ponadto oskarżenie informuje również, że starał się on o uzyskanie obywatelstwa w innym kraju, a wspomniany Linkedln pokazuje na stronie, że miejscem zamieszkania Griffitha jest Singapur.

Całe śledztwo związane ze sprawą Griffitha powierzono departamentowi ds. terroryzmu oraz międzynarodowego przemytu narkotyków.

Author

Write A Comment