Gdy słyszymy słowo krypto, pierwszym, co zazwyczaj przychodzi nam na myśl, jest Bitcoin. I faktycznie jest to zdecydowanie najpopularniejsza kryptowaluta, z której korzystają już dziesiątki milionów ludzi na całym świecie. Jednak BTC to nie wszystko, dlatego dzisiaj przyjrzymy się drugiej co do wielkości kryptowalucie, jaką jest Ethereum.

Czym jest Ethereum?

Ethereum (ETH) to zdecentralizowana kryptowaluta open source, działająca na własnym blockchain’ie. Jej twórcą jest Vitalik Buterin, a za rozwój projektu odpowiada specjalna organizacja, znana jako Ethereum Foundation. Na jej stronie znajdziesz ogromną wiedzę dotyczącą tej kryptowaluty, wiele obszernych poradników, a także informacje, gdzie kupić Ethereum.

Korzystając z Ethereum możesz między innymi:

  • Transferować środki pieniężne w postaci ETH w dowolne miejsce na świecie.
  • Korzystać z dziesiątek zdecentralizowanych aplikacji (DApps), które działają na blockchainie ETH.
  • Tworzyć własne zdecentralizowana aplikacje i udostępniać je milionom użytkowników Ethereum na całym świecie.
  • Płacić za produkty oraz usługi w sklepach, które akceptują kryptowaluty.
  • Pożyczać swoje ETH innym użytkownikom lub samemu brać takie pożyczki.
  • Sprawdzić kurs Ethereum oraz innych tokenów opartych o standard ERC-20.
  • Kupować, sprzedawać lub samemu tworzyć specjalne kolekcjonerskie tokeny NFT.
  • Wspierać organizacje charytatywne.

Oprócz tego Ethereum pozwala także brać udział w tak zwanym stakingu, czyli procesie kopania kryptowalut opierającym się o konsensus POS (Proof of Stake). Dzięki temu możesz sam zostać górnikiem i wydobywać własne ETH. Co jest w tym wszystkim najlepsze? Proces POS nie odbywa się całkowicie wirtualnie i nie wymaga posiadania drogich i wyspecjalizowanych koparek kryptowalutowych. Dodatkowo minimalizuje także negatywny wpływ wydobywania kryptowalut na środowisko naturalne, ponieważ konsensus POS zużywa tylko minimalne ilości energii elektrycznej. Znacząco ułatwia to rozpoczęcie swojej „górniczej” kariery oraz przyczynia się do większej stabilności sieci Ethereum.

Staking ETH w praktyce

Do stakingu Ethereum potrzebne jest zgromadzenie 32 ETH oraz postawienie, skonfigurowanie oraz prowadzenie własnego serwera, który działa jako węzeł sieciowy. Tutaj trzeba też od razu przyznać, że staking Ethereum wymaga obecnie zainwestowania naprawdę sporej ilości gotówki. Możesz sam to sprawdzić, przeglądając obecne notowania Ethereum.

Jest na to jednak pewien nieco inny sposób – wystarczy skorzystać z oferty specjalnych staking pool’i. Oferują one możliwość partycypowania w procesie wydobywania ETH (i zarabiania na tym) nawet, jeśli posiadasz mniej niż 32 ETH.

Jednym z takich miejsc jest giełda Binance – jej klienci mogą brać udział w procesie POS, wpłacając dowolną liczbę Ethereum. Wystarczy tylko zarejestrować się na platformie i zapoznać się z jej zasadami.

Pamiętaj jednak, że kurs Ethereum zmienia się bardzo dynamicznie, a każda inwestycja w kryptowaluty obarczona jest ogromnym ryzykiem inwestycyjnym, co może spowodować wystąpienie nieoczkiwanych strat finansowych.

Jak kupić własne ETH?

Teraz pewnie zastanawiasz się, gdzie kupić Ethereum. Możliwości jest bardzo wiele – możesz skorzystać z oferty różnych giełd kryptowalutowych, internetowych kantorów oraz specjalnych bitomatów zlokalizowanych na terenie wielu centrów handlowych.

Jeśli jednak wolisz robić interesy osobiście, to równie dobrze możesz zakupić ETH od drugiej osoby, korzystając z oferty lokalnych portali ogłoszeniowych. Pamiętaj tylko, by przed zawarciem transakcji dokładnie sprawdzić aktualne notowania Ethereum, by zapłacić uczciwą cenę.

Author

Write A Comment