Wszystkie oczy portali zajmujących się tematyka walut cyfrowych zwrócone są obecnie na Vitalika Buterina. Z jakiego powodu? Już wyjaśniamy:bez większych ogródek skrytykował on popularny i powszechnie stosowany model wyceny najbardziej rozpoznawalnej kryptowaluty Bitcoin (BTC).

Jak wyceniać BTC?

Temat związany z wyceną Bitcoin (BTC) towarzyszy tej walucie cyfrowej od momentu jej stworzenia. Liczne grono znawców tematu uważa, że najpopularniejsza kryptowaluta w dalszym ciągu może uchodzić za tanią. Z drugiej strony mamy jednak tych, którzy są zdania, że obecny kurs osiągnął już jest absurdalnie wysoki poziom. Do dzisiejszego dnia tak naprawdę nie wiadomo, jak poprawnie wycenić wartość pojedynczej monety Bitcoin (BTC).

Wartość tak zwanego pieniądza sieciowego wynika z liczby osób wierzących w jego wartość. Właśnie tak uważa Maciej Ołpiński, czyli współtwórca userfeeds będącą platforma dedykowaną dla algorytmów oceniających treści opartej zarówno o tokeny, jak i technologię blockchain, wspominał o tym już dwa lata temu w trakcie wywiadu udzielanego dla portalu SpidersWeb .

Jednym z zarówno najbardziej lubianych, jak i najczęściej stosowanych modeli wyceny wspomnianej waluty cyfrowej jest  Stock-To-Flow. Sposób ten bezpośrednio odnosi się do istniejącej już podaży Bitcoinów (BTC) w porównaniu do liczby nowych monet, które mają zostać wprowadzone do obiegu. Uwzględniając zapowiedziany na maj bieżącego roku halving można pozwolić sobie na wyciągnięcie wniosków, że cena za pojedynczą monetę Bitcoin (BTC) odnotuje znaczące wzrosty. Nastąpi to zaraz po tym gdy nagroda przysługująca górnikom w związku z wydobyciem nowego bloku stanie się faktem.

Vitalik Buterin vs popularnie stosowany model wyceny  Bitcoin (BTC)

Vitalik Buterin, czyli współtwórca projektu Ethereum (ETH), jest zdania że wspomniany model nie jest odpowiedni. Z całą pewnością nie tylko cieszy, ale głównie odpowiada on giełdowym bykom kryptowalutowym. Wynika bowiem z niego jednoznacznie, że kurs Bitcoin (BTC) powinien wykazać trend wzrostowy sięgający poziomu 100 000 dolarów (USD). Ma to nastąpić w latach 2021-2024.

Jednak z punktu widzenia Vitalika Buterina jest on całkowitym nonsensem. Jego zdaniem przeszło 95 % prognoz, zakładających scenariusz oparty na tym, że czynnik X może wpłynąć na zwyżki lub spadki walut cyfrowych jest pozbawiony sensu. Współzałożyciel Ethereum nie owija w bawełnę swoich poglądów i mówi wprost, że Stock-to-Flow jego zdaniem to absurd.

Czy to możliwe żeby taki znawca tematu jak sam Vitalik Buterin miał błędne przekonanie? Czy tak wyraźne manifestowanie swoich poglądów jest ma podstawy?

A co wy sądzicie o takiej wycenie walut cyfrowych? Czy z Waszego punktu widzenia jest on równie absurdalny? Czy może jednak drzemie w nim jakieś ziarno sensu i zasadności?

My z całą pewnością  z zapartym tchem będziemy przyglądać się zachowaniom rynku walut cyfrowych.

Więcej informacji na forum:

Author

Write A Comment