Ósmy hard fork Etherem to bardzo ważne wydarzenie, o którym było bardzo głośno w ostatnim czasie. Nic zatem dziwnego, że oszuści próbują tę okazję wykorzystać, aby móc wyłudzić kryptowaluty od nieświadomych niczego użytkowników.

Istanbul świetną okazją dla scamerów

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami U.Today tuż po samej aktualizacji sieci Ethereum do wersji nowej, w społecznościowych komunikatorów pojawiło się całe mnóstwo oszustów, którzy w zasadzie za wszelką cenę próbowali wyłudzić kryptowaluty od nieświadomych niczego użytkowników. Do celu tego stworzyli czat specjalny na Telegramie.

Przy tym wykorzystywali logo oraz nazwę fundacji Ethereum. Aby swoje nieuczciwe zamiary zrealizować, także się podszyli pod postać samego Vitalika Buterina. – Aresztowanie w USA członka fundacji promującej projekt Ethereum

Osoby, które automatycznie zostały dodane do konwersacji zainicjowanej, natknąć się mogły na przypiętą informację o zrzucie dwudziestu tysięcy Etherów, które rzekomo mają związek z celebrowaniem potęgi globalnej ETH. Suma podana w momencie publikacji była warta aż trzy miliony dolarów.

A w jaki sposób użytkownicy w ogóle mogli paść ofiarą oszustów? Obiecywali oni, że każda z osób otrzyma od 10 do 1000 Etherów. Haczyk jednak był taki, że najpierw należało przesłać od 1 do 100 ETH na podany adres publiczny w komunikacie.

Obok samego kanału na Telegramie również powstała specjalna strona internetowa, która podawała integrację fałszywą API z podobnego eksploratora do Etherscanu. Co jest ciekawe, aby swoje działania uwiarygodnić, ta witryna pokazał, iż naprawdę duże grono osób przejawia swoje zainteresowanie zrzutem. Z tego też właśnie względu tak to wyglądało jakby po prostu ktoś co kilka minut wysyłał swoje ETH, aby móc pomnożyć środki. – Tokenizacja aktywów naftowych – początek procesu. – ZiyenCoin

Na cała szczęście ludzie nie byli aż tacy naiwni jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Chodzi się zdarzyło, że ktoś naprawdę przelał swoje Ethery na adresu oszustów, to statystki na tym prawdziwym Etherscan.io pokazywały w zasadzie całą inną historię.

Jak się nie dać oszukać?

Graczom początkowym, którzy tak naprawdę dopiero wkraczają na sam rynek kryptowalut, naprawdę niesamowicie trudno jest odróżnić informację prawdziwą od scamu. Aby nie wpaść w jakieś sidła oszustów, warto jak najbardziej sprawdzić, czy dane ogłoszenie się pojawiło na stronie oficjalnej projektu.

Pamiętajmy również o tym, że nikt swojego salda nie powiększy jeśli chodzi o saldo kryptowalut całkowicie za darmo. Jeśli takim osobom prześlemy swoje środki, to musimy mieć świadomość, że nie będziemy już kompletnie w stanie ich odzyskać. Zapamiętajmy sobie to doskonale. Niestety na świecie wciąż nie brakuje naiwnych osób, które niestety wykonują ruchy pochopnie. – Vitalik Buterin na temat niesławnej napaści na The DAO

W rzeczywistości ruchów tych później żałują, ale jest już za późno. Wszystko musimy mieć przemyślane i nie można być naiwnym w biznesie. Jak najbardziej kryptowaluty oraz inwestowanie w nie można nazwać inwestowaniem. Musimy także wiedzieć, że z pieniędzmi nie ma żartów.

Author

Write A Comment