Zna piramida finansowa operująca w obszarze kryptowalutowym, Plus Token okazuje się być jednym z największych projektów, który zgromadził pokaźne zapasy Ethereum. Ich ilość jest na tyle wysoka, że można uznać Plus Token za jeden z najbogatszych adresów ETH.
Minusy Plus Tokena
W chwili powstawania treści Piramida finansowa posiada na swoim koncie ok. 800 tysięcy Ethereum, których wartość wynosi ponad 120 milionów dolarów amerykańskich. Piramida jest w rzeczywistości niefunkcjonującym już schematem Ponziego, ale w tabeli rankingu najgrubszych portfeli Ethereum zajmuje dziewiątą pozycję. Ponadto liczba transakcji powiązanych z portfelem piramidy przekracza milion, a to pokazuje wyraźnie na jaką skalę działał i oszukiwał swoich klientów Plus Token.
Kradzieże poprzez Plus Token zostały już zastopowane przez władze, a w związku z nimi w czerwcu 2019 roku zostało aresztowanych sześć osób. Raporty śledczych mówią o wyłudzeniach na olbrzymią kwotę 2,9 miliarda dolarów, co powinno dziwić, gdyż schemat działania Token Plus, w dobie szerokiej informacji o tego typu strukturach, był dość łatwy do odczytania. W chwilach wręcz zerowych oprocentowań kont, piramida obiecywała gwarantowaną stopę zwrotu na poziomie od sześciu do nawet 18 procent w skali miesiąca, a wysokość miała być zależna od poziomu uczestnictwa i sieci afiliacyjnej.
Po prostu osoby, jak ma to miejsce w większości działań MLM, wprowadzające więcej użytkowników, otrzymywały też wyższe zwroty. Trudno zgodzić się ze stwierdzeniami niektórych użytkowników, że nie mieli pojęcia w co inwestują i do czego namawiają innych, gdy schemat działania był tak oczywisty.
Jak kształtowały się wpłaty na Token Plus można zobaczyć na Etherscan.
Co intryguje wielu obserwatorów rynku, ciągle nie wiadomo, czy nad adresem nie mają kontroli władze Chin. Niemniej pozostaje już na nim niewielka, w porównaniu do wszystkich zainwestowanych i przejętych przez Token Plus środków, suma.
Obrót kryptowalutami rajem dla piramid finansowych
Od początku powstania kryptowalut stały się one źródłem rozwoju dla finansowych piramid i innych oszustw, posiadają więc wspólną bogatą historię. Niestety, ale tak chwalona anonimowość, decentralizacja i brak pośredników, w tym wypadku sprzyjają wszelkim nadużyciom, w tym właśnie ułatwiają wyłudzanie pieniędzy od inwestorów. Plus Token nie jest jedynym popularnym tego typu tworem, istniało bowiem wiele innych, a niektóre wręcz biły rekordy popularności. Chyba najgłośniejszą była sprawa Bitconnect, o której powstało wiele, podbijających internet memów, dziś natomiast dotarły do nas informacje o nowym przekręcie.
BitClub Network to piramida finansowa bardzo popularna w naszym kraju, a dziś ujawniono informacje o postawieniu zarzutów jej twórcom. Jednak i to nie wszystko, ponieważ istnieje całe multum różnorakich grup i społeczności obiecujących bardzo wysokie zyski.
Zawsze należy bardzo dokładnie sprawdzać, komu powierzamy nasze pieniądze i nie dajcie się zwodzić zawrotnym przychodom, bo niby z czego miałyby się one brać.
1 Comment
Pingback: Świąteczny sprawdzian płynności rynku ukazał tonięcie Ethereum?