Czy będzie bilion USD tylko w bieżącym roku?

Sieć Ethereum obecnie przetwarza ponad dwukrotnie większy sam wolumen transakcji niż Bitcoin. Zatem czy wartość przeprocesowanych transakcji tylko w roku bieżącym osiągnie jeden bilion dolarów?

Niewiarygodny wzrost Ethereum

Boom na finanse zdecentralizowane (DeFi) przyczynił się bezpośrednio do tego, że ETH (Ethereum) codziennie przetwarza wartość większą ponad dwa razy niż wolumen dzienny transakcji bitcoin.

Według samego agregatu danych rynku Messari, trzydziestodniowa średnia krocząca właśnie dla wolumenu transakcji ETH wynosi na chwilę obecną siedem miliardów dolarów. Bitcoin z kolei przetwarza mniej niż trzy miliardy dolarów. Widać ogromną różnicę.

Messari przewiduje, że jeśli trend obecny się utrzyma, to Ethereum ma naprawdę realną szansę stać się pierwszym blockchainem publicznym, który rozliczny jeden bilion dolarów w transferach podczas roku kalendarzowego.

Poprzedni rok kalendarzowy najlepszy Etherum porównując z Bitcoinem to 2018 rok. Wówczas TO właśnie sieć ETH przetworzyła wolumen w wymiarze około pół miliarda dolarów. Wówczas stanowiło to jakieś 59 procent 849-milionowego wolumenu Bitcoin.

Bitcoin z kolei zmierza w kierunku drugiego co do samej wielkości, roku w zakresie samego wolumenu transakcji po roku 2018. Przewidywane jest, że na koniec roku 2020 przetworzy około osiemset milionów dolarów.

Nie zapominajmy o DeFi

Bańka DeFi ma miejsce w bardzo dużej mierze na kontraktach inteligentnych, które są oparte na Ethereum. W związku z tym, sieć Ethereum przetwarza obecnie wolumen sektora, podczas gdy Bitcoin w sporej mierze reprezentuje transfery denominowanych wartości w BTC.

Ryan Watkins z Messarie znaczą część skoku wolumenu ETH przypisuje znacznie zwiększonemu wolumenowi tokenów ERC-20, przy czym większość transakcji USDT (Tether) obecnie odbywa się na Ethereum. Popyt dodatkowo napędza yield farming, co ostatnio spowodowało wzrost podaży o ponad sześćset procent dla stablecoina DAI właśnie od MakerDAO.

Musimy także wiedzieć, że Watkins zwrócił także uwagę na rosnącą znacznie płynność on-chain z giełd zdecentralizowanych (DEX). Same Curve i Uniswap we wrześniu wygenerowały łącznie ponad dwadzieścia miliardów dolarów wolumenu. Warto także dodać, że DEX-y obecnie stanowią ponad 13,6 procent wolumenu całkowitego giełd.

Czy wolumeny Ethereum są zagrożone?

Messari przewiduje także, że kolejne dwanaście miesięcy może tak naprawdę przedefiniować tak zwane “wojny platform kryptowalutowych”. Firma ta zwróciła uwagę na wysokie opłaty Ethereum jako istotny problem, który łańcuchy konkurencyjne bloków będą się starać rozwiązać. Poza tym:

Wyczekujmy potencjalnych tak zwanych zabójców Ethereum, którzy nadal będą swoje skarbce opróżniać, aby móc zbudować równoległy sektor do DeFi do końca bieżącego roku oraz później.

Z kolei Chris Burniske z PlaceHolder Capital, wyrażał już w sierpniu swoje przekonanie, że Bitcoin i Ethereum ścigają się ze sobą, aby móc osiągnąć jeden bilion dolarów rynkowej kapitalizacji.

Author

Write A Comment