Ciekawą informację dla zwolenników adopcji blockchaina w Polsce przekazał niedawno Olsztyn. Miasto stanie się światowym pionierem w wykorzystaniu blockchaina Ethereum do wsparcia lokalnych służb ratowniczych. System Smartkey umożliwi wejście do wszystkich budynków w mieście w celu sprawniejszego wykonania interwencji.

Smartkey zawita do Olsztyna

Dzięki odważnej decyzji, miasto będzie pierwszym na świecie, które wykorzysta technologię Smartkey. Wspomoże ona miejscowe służby: policję, straż pożarną oraz pogotowie ratunkowe w codziennym wykonywaniu czynności zawodowych.

Obecnie zespoły ratownicze korzystają z urządzeń firmy Teltonika. Połączenie ich ze smart kontraktem, pozwoli na bezproblemowe wejście do każdego budynku w mieście. Przed wprowadzeniem innowacji, interwencję mógł utrudniać ograniczony dostęp do nieruchomości. Czasami trzeba było namierzyć posiadaczy kluczy lub oczekiwać na zezwolenie, tracąc tym samym cenny czas.

Wykorzystanie Smartkey przyspieszy proces interwencji oraz ułatwi współpracę na linii służby – mieszkańcy. Natychmiastowy dostęp do lokalu budzi lekkie wątpliwości wśród zwolenników prywatności. System ma być jednak w pełni bezpieczny i wykorzystywany wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Za jego wprowadzeniem optował m.in. Marek Brzezin.

Początek inteligentnych miast?

Zastosowanie blockchaina akurat w Olsztynie nie powinno nikogo dziwić. Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marek Brzezin miał już styczność z omawianą technologią. Mowa o wcześniejszym wyemitowaniu specjalnego tokena Mikołaja Kopernika – Copernicoin. Lokalnie można było go wymieniać na rozmaite pamiątki, związane z miastem słynnego uczonego. Było to przełomowe wydarzenie tego typu w skali kraju.

Smartkey może okazać się wstępem do tworzenia tzw. inteligentnych miast. Są to obszary, które wykorzystują nowe technologie do gromadzenia danych. Wszystko po to, aby poprawić ogólny komfort życia ludności na danym obszarze. Osiągnąć można to poprzez właściwe zarządzanie dostępnymi zasobami oraz usługami.

Dowiedz się więcej na vouchercbd.com

Author

Write A Comment