Świat kryptowalut kojarzy się nam głównie z dwoma najpopularniejszymi typami tokenów, gdzie wyróżnia się smart kontrakty oraz także walutowe tokeny z Bitcoinem (BTC) na samym czele. Jednak okazuje się, że największy zwrot z inwestycji w ciągu roku ostatniego oraz trzech miesięcy zapewniał całkiem inny sektor, a mianowicie sektor pożyczkowy.

Znajdujący się poniżej wykres przedstawia medianę ROI z ostatnich dziewięćdziesięciu dni oraz także ostatniego roku w przeróżnych kryptograficznych sektorach. Każdy z 349 tokenów analizowanych został skategoryzowany przez Messari przy użyciu tutaj opisanej metodologii.

Platforma o nazwie LongHash postarała się o przygotowanie wykresu mediany  ROI, a więc zwrotu z inwestycji z uwagi na kilka skrajnych wartości odchylenia, mediana się wydaje reprezentować tendencję ogólną w absolutnie każdym sektorze lepiej, a niżeli średnia. Aby tabela powyższa była o wiele bardziej czytelna, zostały pominięte wszystkie sektory, które jedynie skupiały pięć lub też mniej tokenów.

Tokeny kredytowego sektora najlepszą inwestycją

Pożyczki, stosunkowo nieduży sektor (osiem tokenów), zajmują pierwsze miejsce dzięki pięciu tokenów, które odnotowały medianę dodatnią ROI (w USD) zarówno w ciągu 90 ostatnich dni, jak i także całego roku ubiegłego.

Mowa tutaj o tokenach  Nexo, Maker, Ripio, Cred, Aave czy też Credit Network. Ogólnie rzecz biorąc, tokeny kredytowego sektora odnotowały zwrot średni z inwestycji, które wynoszą ponad 75% w ciągu roku ostatniego oraz 15 procent w ciągu ostatnich dziewięćdziesięciu dni.

Tokenizacja – szansa dla inwestorów i dylematy prawne

Chociaż sama próbka jest niewielka, to sugeruje, że zarówno w przeszłości niedawnej, jak i także w perspektywie nieco dłuższej pożyczki są jednym z najbardziej gorących sektorów kryptowalut.

Każdy projekt ma swoje zalety unikalne. Ogólnie, projekty kryptograficznych pożyczek oferują inwestycje zdecentralizowane oraz pożyczki dla użytkowników, często użytkownikom pozwalając inwestować tokeny w opcje różnorodne o różnych profilach ryzyka oraz zwrotach oczekiwanych. Poparte są one oczywiście niezmienną oraz nieufną naturą blockchaina.

Sektor scentralizowanych giełd na miejscu drugim

Tokeny giełd również miały medianę doskonałą rocznego ROI, dzięki wydajności znakomitej tokenów takich jak chociażby Binance Coin w ubiegłym. Ostatnio jednak ich wyniki będą naprawdę imponujące. Z drugiej strony, tokeny zdecentralizowanych giełd nie miały zbyt wielu powodów do radości w ciągu roku ostatniego. Notowały one straty o ponad czterdzieści procent w ciągu ostatniego roku oraz prawie o dwadzieścia procent w ciągu 90 dni.

Weszła w życie Piąta Dyrektywa. Skutki już są widoczne

Warto zauważyć jednak, że chociaż same wartości są zróżnicowane bardziej, to w dłuższym rocznym okresie żaden sektor nie miał ROI wyższej, a niżeli ROI Bitcoina w tym samym czasie, a giełdy scentralizowane oraz pożyczki były jedynymi sektorami, które tylko zwrot z inwestycji w Ethereum przewyższały, w tym okresie – 40%.

Author

Write A Comment