Tether podał do wiadomości publicznej odpowiedź dotyczącą aktualizacji artykułu sprzed paru dni, którego autorami są dwaj amerykańscy naukowcy. Twierdzą oni, że hossa, która pojawiła się na rynku bitcoin w 2017 roku, była skutkiem manipulacji jednego z wielorybów, pochodzącego w rynku Bitfinex. Czy zatem słowa Tether oraz manipulacja oznaczają to samo?

Słynne opracowanie przedstawia kilka ważnych szczegółów, które według amerykańskich profesorów mogły pełnić kluczową na temat rajdu kursu BTC do kwoty 20 000 $, jaki pojawił się w grudniu 2017 roku.

Wczoraj Tehter wydał w tej sprawie oświadczenie, które pojawiło się na jego stronie. Firma ta oznajmia, że opublikowana przez profesorów wersja poprzedniego artykułu „ma charakter rozwodniony i jest zawstydzającą kopią swojego poprzednika”.

„Wnioski, do jakich doszli autorzy posiadają bardzo kruchą podstawę, która cierpi na brak informacji. Przykładem jednego z braków, według autorów, jest niedobór konkretnych danych dotyczących bardzo istotnego czasu transakcji oraz przepływów finansowych przez inne giełdy”.
Jak argumentuje Tether, brak danych oznacza tylko jedno, naukowcy nie byli zdolni do dokładnego ustalenia kolejności wydarzeń, mających doprowadzić do rzekomej manipulacji.

Odpowiedzią na aktualizację artykułu Griffina i Schamsa jest bardzo ciekawe stwierdzenie. Według niego zarówno Tehter, jak i żadne podmioty z nim stowarzyszone „nie korzystali z emisji Tehter ani z tokenów w celu manipulacji rynkiem kryptowalut, czy też cenami tokenów”. Ponadto „wszystkie tokeny Tehter mają zabezpieczenia w postaci rezerw i wydaje się je zgodnie z popytem, jaki panuje na ryku. W żadnym wypadku nie w celu kontrolowania cen kryptograficznych aktywów”.

Tehter zakończył swoją wypowiedź konstancją, twierdząc, że zwiększenie emisji tokenów USDT „nigdy nie było przedmiotem manipulacji. Jest jedynie wynikiem akceptacji, wydajności, jak również szerokiej użyteczności Tehter w systemie kryptowalut”.

 

Tehter, Bitfinex oraz manipulacja

Jak donosi Griffin i Schams nieznana strona, która korzysta ze stablcoina USDT oraz jego siostrzanej giełdy Bitfinex, prawdopodobnie zmanipulowała rynek. Miało to miejsce pod koniec roku 2017.

Według ówczesnych informacji od Wall Street Journal podejrzanym wielorybem, który byłby w stanie to zrobić był właśnie Bitfinex. „Jeśli nie Bitfinex, to tylko ktoś prowadzący często z nimi interesy”

Na początku października został złożony pozew przeciwko Tetherowi oraz Bitfinexowi przez kancelarię prawną w Nowym Jorku. Oskarżono ich o wykorzystanie USDT w celu dokonywania manipulacji na rynku kryptograficznym.

Z kolei w kwietniu został złożony pozew przez prokuratora generalnego. Skierowany jest on przeciwko dwóm przedsiębiorstwom, które twierdziły, że Tehter pokrywa stratę Bitfinex, o wysokości 850 milionów USD, z funduszy pochodzących z rezerw zabezpieczających tokeny. Pamiętajmy o twierdzeniu Tehtera, który wspiera swoje tokeny wykorzystując dolary amerykańskie, stosując zasadę 1:1.

Author

Write A Comment