Dyrektor, który zarządza CitiBankiem – Tom Fitzpatrick, w najnowszym swoim raporcie wskazuje na bardzo wyraźne analogie pomiędzy rynkiem złota a Bitcoinem. Czy Bitcoin jest jak złoto? Sprawdźmy. Jest to niezwykle ciekawe.

Hossa na złoto

Pewnego rodzaju zalążki hossy na złoto z roku 1970 już zasiano w roku 1944. Bezpośrednio po drugiej wojnie światowej, 44 państwa podpisały porozumienie z Bretton Woods, które do 1973 roku kształtowało światowy walutowy rynek.

Porozumienie to wiązało ze złotem dolara amerykańskiego oraz wszystkie inne waluty właśnie w stosunku do niego. Zbudować próbowano pewnego rodzaju reżim, w którym amerykański dolar byłby samym odpowiednikiem złota jako rezerwowej waluty. Stany Zjednoczone odniosły naprawdę spory sukces w realizowaniu tejże wizji.

Jednak razem z industrializacją globalną oraz także inflacją dolara, preferencja dla złota czy też innych walut znacznie zaczęła rosnąć. To doprowadziło do gorączki złota w roku 1970. Ludzie wymieniali pospiesznie aktywa na metal cenny. W roku 1971 prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon zerwał wszelkie więzi pomiędzy dolarami a złotem. Tym samym dali początek fiducjarnemu reżimowi, który do dnia dzisiejszego znamy.

Czy Bitcoin jest jak złoto z roku 1970?

Samą podstawą porównania bitcoina właśnie ze złotem są, według Fitzpatricksa, monetarna inflacja oraz sama dewaluacja dolara. Fitzpatrick także zwrócił uwagę, że z tego wynikał pierwszy cykl na bitcoinie byka (od roku 20111 do roku 2013), kiedy wartość jego wzrosła już 555 razy.

Kryzys obecny COVID-19 oraz także związana z nim monetarna reakcja czy też reakcja fiskalna rządu tworzą niezwykle podobne rynkowe otoczenie jak złoto w siedemdziesiątych latach. Rządy jasno dały do zrozumienia, że nie unikną drukowania bezprecedensowego pieniędzy, dopóki PKB oraz same wskaźniki zatrudnienia nie wrócą już do normy.

Analiza powyższa jest jak muzyka dla uszy dla każdego entuzjasty Bitcoina. Czy to, co było głoszone często na kryptowalutowych forach, w końcu wchodzi o mainstreamu?

Sprawdź opcje płatności Bitcoin za CBD na nasionakonopikatowice.pl

Author

Write A Comment