W ostatnich dniach mogliśmy być świadkami przełomowego wydarzenia dot. blockchain. Europejska Rada ds. Innowacji zadecydowała o przyznaniu granatów na 6 projektów blockchain na niebagatelną kwotę przekraczająca 5 mln dolarów. Projekty zasłużyły na wyróżnienie z uwagi na rozwiązywanie problemów społecznych. Wśród grona wyróżnionych znajduje się projekt, który zwalcza fałszywe informacje w sieci przy wykorzystaniu blockchaina.

EIC nagrodził aż 6 projektów blockchain

Europejska Rada ds. Innowacji została powołana przez Komisję Europejską. Głównym założeniem jest kierowanie wsparcia dla innowacyjnych projektów i osób. W ciągu bieżącego tygodnia postanowili uhonorować aż sześć projektów opartych na blockchain na łączną kwotę wynosząca 5,6 miliona. Odbyło się to w ramach “Blockchain for Social Good”. EIC wskazuje, że blockchain może wywierać pozytywny wpływ na rozwój społeczny.

Zdaniem EIC należało docenić innowatorów, posiadających wpływ na rozwój i zastosowanie blockchain przez osoby, które nie mają nic wspólnego z kryptowalutami. Wskazują, że projekty odnoszą się do sześciu różnych obszarów, tj.:

  • wysoka jakość treści,
  • identyfikowanie i sprawiedliwy handel,
  • włączenie finansowe, pomoc i filantropia,
  • zdecentralizowana gospodarka o obiegu zamkniętym,
  • energia odnawialna.

O komentarz została poproszona komisarz ds badań naukowych, innowacji, edukacji, kultury i młodzieży, Pani Marta Gabriel. Wskazała, że przedstawione rozwiązania są sposobem na udowodnienie, że blockchain to sposób na niesienie zmian w społeczeństwie. Jest nieoceniony w utrzymaniu uczciwego handlu. Pozwola zachować przejrzystość procesów produkcyjnych, w tym również handlu elektronicznego. Blockchain ułatwia zagłębienie się w tematykę struktur gospodarczych. Nagroda jest przekazywana w formie pieniężnej, aby pomóc ulepszyć projekty, ale również, żeby zachęcić inne osoby.

WordProof – zwycięzca grantu

Na liście zwycięzców, na pierwszym miejscu przestawiony został WordProof. Przedstawili swój blochainowy start-up, który umożliwia weryfikację informacji zamieszczanych w sieci. Twórcy wierzą, że WordProof to sposób na odbudowę utraconego zaufania do Internetu.

Za przygotowany projekt został uhonorowany nagroda o wartości 1 miliona euro. Informacja szybko została przekazana na Twitterze przez twórców tego start-up’u.

Tuż obok WordProof, nagrodę otrzymali:

  • projekt PPP,
  • projekt GMeRitS,
  • projekt The UnBlocked Cash, Project OXBBU
  • projekt CKH2020,
  • włoski projekt PROSUME.

EIC ogłosiło program w 2018 roku. Uczestniczą w nim ludzie z całego świata. Do chwili obecnej wpłynęło aż 176 wniosków, pochodzących z 43 różnych krajów. Projekty przygotowywane są w ramach start-up, przez małe i średnie firmy, osoby fizyczne i instytucje publiczne.

Thierry Breton, który pełni funkcję komisarza ds. rynku wewnętrznego podkreślił, że projekt pokazał ogromny potencjał i pomysłowość społeczeństwa. Przedstawił, że technologia blockchain stwarza wiele możliwości. Wskazał, że do zadań Europy należy zaliczyć wsparcie i rozwój innowacji technologicznych, co pozwoli rozwinąć przemysł.

Author

Write A Comment