Coraz więcej państw, w ramach walki z kryzysem, szykuje się do wprowadzania walut cyfrowych. Jednym z nich jest Liban, którego gubernator banku centralnego naciska na wprowadzenie CBDC. Główną przyczyną jej zaadaptowania jest chęć podtrzymania zaufania do instytucji bankowych tego bliskowschodniego kraju.
Projekt CBDC Libanu
Uruchomienie projektu przewidywane jest na 2021 rok, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie bezgotówkowego systemu finansowego. Taka sytuacja spowoduje swobodniejszy przepływ gotówki na całym świecie.
System bankowy Libanu w znacznej mierze opiera się na przekazach pochodzących z jego diaspory, rozsianej na całym świecie. Raporty Banku Światowego dowodzą, że te przekazy stanowiły aż 14% libańskiego PKB, jednak te wartości spadają. W ciągu 10 lat zaobserwowano spadek o ponad 10 punktów procentowych.
Jednocześnie Liban utrzyma rezerwę złota, które będzie idealnym zabezpieczeniem na czas pogłębiającego się kryzysu. Wtedy bank centralny dokona sprzedaży kruszca za granicą.
Osłabienie funta libańskiego
Pomysły dotyczące cyfrowej waluty Libanu sięgają 2018 roku. Jednak dopiero kryzys zmotywował decydentów do przedstawienia konkretnych projektów. Bardzo ważnym czynnikiem stały się protesty miejscowej ludności, zatrzymujące działanie systemu finansowego.
Kryzys światowy spowodował zwiększenie rygoru i ograniczeń w transakcjach walutowych. W Libanie niektóre instytucje ograniczyły wypłaty gotówki do maksymalnie 400 dolarów miesięcznie. Słaba kondycja funta libańskiego zablokowała możliwość dokonywania transakcji w tej walucie.
Całe zamieszanie wykorzystali Libańczycy, chętnie inwestując w kryptowaluty. Szczególnym powodzeniem cieszył się, rzecz jasna, Bitcoin. Odnotowany został wzrost aktywności na rynku peer-to-peer.
Warto zauważyć, że Liban często zmaga się z chaosem, wywoływanym przez rządzących. Duże piętno na mieszkańcach tego kraju basenu Morza Śródziemnego odcisnęła 15-letnia wojna domowa, która uformowała podział władzy między lokalnymi elitami bardzo często zmieniającymi się za sterami, pomimo kilku lat spokoju.