2020 rok w Chinach bardzo bogaty pod względem powstawania blockchainowych start-upów – ich liczba już wynosi 10 000

Rozwój branży blockchaina w Chinach, biorąc pod uwagę ilość nowo utworzonych firm w 2020 roku, przewyższył już całkowitą liczbę podobnych podmiotów, odnotowaną w roku 2017. Rząd wspiera branżę, dzięki czemu rośnie liczba start-upów zaangażowanych w rozwój technologii DLT. Państwo Środka wyraźnie pragnie  zdominować wschodzący przemysł cyfrowy.

Rok 2020 w 7 miesięcy przebija cały rok 2017

Firma LongHash zamieściła 7 sierpnia 2020 roku wpis na Twitterze przedstawiający na wykresie mocny wzrost liczby chińskich firm związanych z branżą  blockchain. Od stycznia do końca lipca 2020 roku zostało zarejestrowanych 10 075 działalności gospodarczych opierających się o technologię blockchain. Jest to więcej niż zarejestrowano podobnych firm w całym roku 2017.

Według danych z LongHash, z 84 410 zarejestrowanych firm, 29 340 działa bezpośrednio w branży blockchain, a najwięcej nowych startupów (25 371) powstało w prowincji Guangdong. Drugie miejsce zajmuje z 5174 przedsięwzięciami prowincja Yunnan.

Co ciekawe, niemal połowa tych firm wystartowała z niewielkim kapitałem, rzędu 5000 juanów, czyli zaledwie 717 dolarów. jedynie niespełna dziesięcioprocentowa populacja firm posiadała na starcie kapitał wyższy, przekraczający wartość 50 000 juanów (7175 dolarów).

Biorąc pod uwagę liczbę obecną względem okresu powstania, jest wysoce prawdopodobne osiągniecie w 2020 roku nowego ATH dla blockchainowych firm.

Chiny usilnie starają się wzmocnić swój sektor cyfrowy, dążąc do wysokiej adopcji technologii blockchain. Przy czym nad wykorzystaniem nowej technologii pracują zarówno firmy prywatne, jak i instytucje państwowe. W tym, 2020 roku, w Chinach kraj zatwierdzono 224 bockchainowych projektów dużych podmiotów, m.in. JD, Walmart czy Baidu.

Za główny powód takiego stanu rzeczy jest postawa prezydenta Chin – Xi Jinpinga, który w 2019 roku wyraźnie wskazał na duże znaczenie technologii blockchain, apelując jednocześnie o rozwój tej branży. Zaraz potem oficjalnie ogłoszono zwiększenie budżetu na wspomożenie rozwoju sektora. Według planów do 2023 roku ma zostać na ten cel przeznaczone ponad 2 miliardy dolarów.

Edukowanie oraz siła robocza

Chińskie dążenie do osiągnięcia pozycji światowego lidera w branży blockchain, pozwoliły na uruchomienie sieci Blockchain Services Network (BSN), która już rozwinęła się do ponad stu publicznych węzłów, usytuowanych w różnych miastach.

Maj przyniósł utworzenie krajowego komitetu ds. blockchaina, w którego skład weszły m.in. takie firmy jak Baidu, Huawei, czy Tencent, który dodatkowo utworzył osobny projekt na bazie blockchaina – “Tencent Blockchain Accelerator”.

Odnośnie jednak do wykształcenia odpowiednich kadr dla sektora, to według doniesień dopiero w 2024 roku pierwsi studenci na blockchainowych kierunkach w Chengdu University of Information and Technology ukończą naukę, zasilając szeregi wykwalifikowanej siły roboczej nowej branży. Według obserwacji będą to jednocześnie specjaliści bardzo potrzebni.

Author

Write A Comment