Uniswap

Uniswap exchange jest bardzo prosty w obsłudze. Jest to platforma zdecentralizowana, która służy nam wymianie kryptowalut. Konkretnie chodzi o tokeny ERC20. W poniższym artykule dowiemy się, na czym konkretnie ona polega, jak poprawnie założyć konto, jak podłączyć portfel oraz także jak kupić kryptowaluty. Zaczynajmy!

Czym jest Uniswap?

Uniswap jest giełdą kryptowalut zdecentralizowaną. Charakteryzuje się bardzo prostym oraz przyjaznym interface oraz również otwartym źródłowym kodzie, który jest opublikowany na github.

Zaletą zdecentralizowanych giełd jest bezpieczeństwo naszych środków, które trzymamy w portfelu, ale nie na giełdowym koncie. Transakcja odbywa się w sposób bezpośredni p2p , a więc klient-klient. Giełda także służy skojarzeniu sprzedającego bezpośrednio z kupującym, a nie pełni ona funkcję banku, w którym trzymamy swoje środki, za które bezpośrednio kupujemy kryptowaluty.

Przegląd platformy oraz instrukcja

Giełdę Uniswap znajdziemy pod adresem uniswap.exchange

W górnym prawym rogu, obok logo Uniswap, do wyboru mamy starą (V1) lub też nowszą wersję platformy (V2).

Po naciśnięciu na trzy kropki w górnym prawym rogu wyświetli się nam skromne menu, w którym znajdziemy podstawową dokumentację oraz także jej kod źródłowy. W znacznej większości przypadku nie będzie nam ono kompletnie potrzebne.

W samym centrum mamy do wyboru prosty formularz.

Zakładka Swap to wymiana kryptowalut. Wybieramy jaką mamy kryptowalutę, domyślnie wybraną jest ETH, a także na jaką chcemy ją wymienić (Select a token).

Jak założyć konto?

Jak widzimy na pierwszy rzut oka, to na Uniswap nigdzie nie ma opcji – załóż konto. Dlatego, ponieważ podobnie jak na Binance DEX oraz także wielu innych zdecentralizowanych giełdach, nie zakłada się konta, a tylko łączy się je z giełdą wykorzystując swój portfel.

Jak podłączyć portfel?

W górnym prawym rogu strony Uniswap, a także w formularzu Swap mamy specjalny przycisk o nazwie – Connect Wallet, a więc podłącz portfel.

Do wyboru następnie mamy kilka portfelu, które użyć możemy, aby móc skorzystać z możliwości giełdy Uniswap. Polecamy Coinbase Wallet oraz MetaMask.

Jak kupić kryptowalutę?

W zakładce swap wybieramy, jaką konkretnie mamy kryptowalutę oraz na jaką ją zamierzamy wymienić. Wpisujemy ilość oraz klikamy Swap. Tę czynność potwierdzamy w portfelu. Chcąc zasilić swoje “konto” na giełdzie Uniswap po prostu musimy przesłać swoje środki na portfel, który podłączamy bezpośrednio do giełdy Uniswap.

Na Uniswap kupujemy tak naprawdę tokeny ERC20 głównie za ETH (ethereum). Waluty tradycyjne (USD, PLN) nie są kompletnie obsługiwane.

Jeśli nie posiadamy jeszcze Ethereum, to powinniśmy zobaczyć jak ją można łatwo kupić:

– za euro na Coinbase, przy tym zgarniając darmowego bitcoina,

– za złotówki na giełdzie Bitbay.

Jeśli posiadamy inną kryptowalutę, to możemy ją wymienić bardzo łatwo na Ethereum na największej oraz także najlepszej giełdzie kryptowalut Binance.

Jeśli już kupimy ETH, możemy przesłać je na swój portfel, który podłączymy do giełdy Uniswap oraz także na niej kupić kryptowaluty.

Author

Write A Comment