Francuski oraz międzynarodowy producent samochodów – Renault w swojej współpracy z partnerami z motoryzacyjnej branży oraz także z popularną firmą technologiczną opracował, jak i także przetestował projekt specjalny, który bazuje na blockchainie. Jaką rolę w nim odgrywała ta właśnie technologia?

Do najważniejszych informacji należą:

– Groupe Renault postanowiła, że wykorzysta sam potencjał blockchaina w projekcie, który nosi nazwę eXtended Compliance End-to-End Distrubuted (XCEED), który wykorzystywany jest do tworzenia bardzo zaufanej sieci wymiany wszelkich informacji pomiędzy producentami części oraz producentami pojazdów.

– Sama technologia blockchain pozwala w pełni na udostępnienie, jak i także na śledzenie informacji przez kilka podmiotów, a także do tego przyśpiesza sam proces ich wymiany z uwagi na to, że dostępne danę w rzeczywistym czasie.

– Każda ze stron zachowuje pełną kontrolę nad danymi i to bez narażania ich samej integralności, a jednocześnie zwiększone jest ich bezpieczeństwo oraz także poufność.

– XCEED jest wynikiem współpracy z motoryzacyjnymi partnerami oraz także firmą pochodzącą z branży blockchain IBM.

Ta znana światowa marka stawia na blockchain

Groupe Renault przygląda się zastosowaniom potencjalnym blockchaina już od roku 2015. Według tejże firmy narzędzia, które są oparte o tę technologię obiecują znaczny wzrost wydajności, a do tego produktywności w motoryzacyjnym przemyśle. Co więcej brand ten zwraca uwagę szczególna na certyfikowane oraz bezpieczne transakcje pomiędzy partnerskimi firmami. Cechą kluczową staje się to, że dane w samym łańcuchu bloku nie mogą być w żadnym wypadku sfałszowane, jak i również są one w bezpieczny oraz zdecentralizowany sposób przechowywane.

Wszelkie prace nad projektem o nazwie XCEED, który skoncentrowany jest na blockchainie rozpoczęły się jeszcze w toku 2019. Jest to w zasadzie owoc współpracy pomiędzy Groupe Renault z taki partnerami jak Faurecia, Continental, Saint-Gobain oraz Plastic Omnium. Do tego dochodzi także współpraca z technologiczną firmą IBM, która jest właścicielem Hyderledger Fabric.

Zgodnie z oficjalną prasową informacją, projekt XCEED służy tak naprawdę do tworzenia sieci zaufanej, w której wszelcy producenci części, jak i także pojazdów mogą się wymieniać informacjami, które dotyczą zgodności.

Odile Panciatici, która pełni funkcję wiceprezesa w dziale, który jest skoncentrowany na Blockchainie właśnie w Groupe Renault podkreśla, że są przekonani o tym, że samym wektorem transformacji motoryzacyjnego przemysłowego jest właśnie blockchain. Ta technologia sprawdza się w naprawdę rozległym ekosystemie, który obejmuje wiele firm i zapewnia połączenie pomiędzy różnymi systemami komputerowymi, partnerami oraz także bazami danych.

Blockchain oraz potencjalne korzyści

Ta marka dostrzega naprawdę bardzo wiele zastosowań tejże technologii w motoryzacyjnym przemyśle. Co więcej blockchain ułatwia wymianę informacji z interesariuszami licznymi spoza firmy. Cechy główne, które Groupe Renault sobie ceni, to na pewno poufność oraz do tego bezpieczeństwo.

Testy projektu o nazwie XCEED przeprowadzone zostały w fabryce znajdującej się w północnej Francji na terenie Douai. Producent przyznał, że mu się udało zarchiwizować już ponad milion dokumentów oraz także uzyskać szybkość pięciuset transakcji w jedną sekundę.

Author

Write A Comment