Aplikacja Revolut jakiś czas temu pojawiła się na rynku oferując kupno kryptowalut, na co skusiło się wiele osób. Szybko jednak okazało się, że mimo łatwych transakcji i szybkiego dostępu do BTC przelanie ich na zewnętrzny portfel jest niemożliwe. Ten fakt zaniepokoił i rozczarował wielu użytkowników. Dlaczego tak się dzieje? Co trzeba wiedzieć o Revolucie zanim zacznie się z niego korzystać?

Revolut i kupowanie kryptowalut

Na początek należy zaznaczyć, że aplikacja Revolut nie pełni funkcji portfela kryptowalutowego, ani tym bardziej giełdy kryptowalutowej. Precyzując, kryptowalut także nie da się przez nią kupić – można nabywać i sprzedawać jedynie ich ekspozycję, dlatego użytkownicy Revoluta nie mogą dysponować nabytymi produktami poza aplikacją.

Ekspozycja na wyżej wymienione coiny pozwala na zarabianie na zmianach kursów kryptowalut, ale w rzeczywistości nie nabywa się żadnej z nich. Dlatego też Revolut nie umożliwia swoich użytkownikom dokonanie zakupu Bitcoina lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty, a zarządzanie zakupionymi ekspozycjami odbywa się tylko w zamkniętym środowisku aplikacji i nie da się dokonywać jakichkolwiek akcji z użyciem zewnętrznych portfeli.

Zalety i wady aplikacji

Revolut, choć być może rozczarował niektórych chętnych do skorzystania z niego to jednak posiada kilka zalet. Przede wszystkim wymiana walut fiducjarnych na kryptowaluty odbywa się w sposób bardzo szybki, a wręcz błyskawiczny! W kilka chwil można otrzymać Bitcoina, Ether, Litecoin czy XRP, a konkretnie ich ekspozycję. Wystarczy do tego tylko kilka kliknięć. Jeśli posiadamy świadomy i otwarty umysł, aplikacja Revolut pozwala na naprawdę ciekawe i godne uwagi inwestycje w tym zakresie.

Największym minusem Revoulta jest zdecydowanie brak możliwości nabycia coinów na własność. Inwestycje w zakresie kryptowalut przyzwyczaiły ludzi obracających się w tym środowisku do kupowania BTC czy innych kryptowalut za waluty fiducjarne takie jak euro czy dolar. Naturalnym więc jest, że skoro Revolut uniemożliwia takie operacje to nie został odebrany w pierwszej chwili pozytywnie.

Korzystanie z tej aplikacji ciągnie także za sobą dość duże ryzyko w zakresie posiadania tam konta użytkownika. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na silne scentralizowanie środowiska – ekspozycjami nie można zarządzać na zewnątrz i wszystkie operacje można dokonywać tylko i wyłącznie wewnątrz aplikacji. Po drugie, Revolut posiada możliwość odmówienia użytkownikowi dostępu do konta, co dla wielu jest absurdem, ponieważ może to zrobić w zasadzie w każdym momencie w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów. Oznacza to w praktyce dla przeciętnego użytkownika, że z dnia na dzień może stracić konto, a tym samym wszystkie swoje inwestycje, nawet te opiewające na dość duże kwoty.

Revolut – czy warto?

Podsumowując, choć Revolut jest używany, a nowe osoby wciąż zakładają na nim konta, to jednak wielu inwestorów wycofało się z jego użytkowania na rzecz klasycznych i tradycyjnych form zarabiania na kryptowalutach. Przyczyniło się do tego głównie duże ryzyko, jakie niesie za sobą korzystanie z aplikacji, jak również fakt, że ludzie kupując chcą jednak posiadać coś na własność i móc się tym gospodarować, jak przystało na właściciela.

Author

Write A Comment