System platformy Ethereum doczeka się w najbliższym czasie aktualizacji o nazwie Istambul. Podczas spotkania jakie miało miejsce 15 sierpnia, główni deweloperzy zarządzający projektem, przygotowali listę sześciu zmian, które nastąpią w kodzie podczas kolejnego, tym razem już ósmego hard forka.

Hard fork dla Ethereum to dwa etapy

Pierwszy etap prac nad kodem będzie niósł zmiany w postaci sześciu usprawnień w kodzie będących odniesieniem do propozycji zmian ulepszeń w Ethereum (Ethereum Improvement Proposals). Ten nowy Hard fork, którego nazwa Istambul zostanie wdrożony w dwóch etapach. Pierwsze zapowiedzi mówią, że oczekiwany proces zmian rozpocznie się jeszcze tego roku w październiku oraz, że będzie on uruchomiony na głównym blockchainie.

Pierwsza etap to prace mające na celu zwiększenie maksymalnie wydajności sieci, co wiąże się też polepszeniem współpracy z kryptowalutą Zcash, walutą, która przykłada sporo uwagi do wysokiej anonimowości przeprowadzanych transakcji. Etap ma również przygotować sieć do ochrony przed tzw. atakami replay (atakami realizowanymi poprzez realizacje transakcji na sieciach Ethereum i Ethereum Classic, będących pozostałością po wyniku hard forka).

Drugi etap oraz nowy algorytm wydobywania

Planowo drugi etap ma odbyć się w podczas pierwszego kwartału 2020 i ma zakresem prac wiązać się z kolejnym EIP. Obecnie prace w gronie zespołu deweloperskiego wciąż trwają i wymagają dalszych testów i ustaleń nad EIP. Zmiany jakich możemy oczekiwać to m.in. zmiana algorytmu wydobywania – ProgPoW (Progressive Proof of Work), co pozwoli na szerszy udział w sieci, a także znacznie większą decentralizację. Ma to spowodować ograniczenie dominacji dużych karteli, które stosują obecnie w wydobywaniu specjalistyczne urządzenia typu ASIC względem indywidualnych górników mających do dyspozycji jedynie karty graficzne GPU.

Na temat zapadnięcia decyzji o podziale hard forka Istambul na dwa kolejne etapy oficjalnie głos zabrał jeden z grona deweloperskiego, Péter Szilágyi”

„Podzieliliśmy Istambul na dwie części. Pierwszy etap pracy możemy zainicjować w ciągu kilku tygodni. Drugi etap to już dwie naprawdę spore EIP, które warto byłoby mieć [już teraz], lecz są one na tyle duże, że potrzebują one więcej prac, a nie da się sprostać temu w okresie dwóch czy nawet trzech tygodni.”

Wypuszczenie wersji Istambul do testów w ramach testnetu Ropsten powinno się odbyć 14 sierpnia, lecz ze względu na prace nad kształtem ostatecznej listy EIP, premiera pierwszej części Istambul została przełożona o dwa tygodnie. Hudson Jameson pełniący funkcje dyrektora ds. społeczności w Fundacji Ethereum opowiedział o znaczeniu jakie wiąże się z udanym skończeniem testów:

„Przeprowadzenie testnetu jest kluczowe dla utrzymania bezawaryjnego działanie sieci głównej. Decydującymi kwestiami podczas przeprowadzania hard forka będzie zatem bezpieczeństwo i stabilność sieci. Wdrożenie testnetu jest istotnym krokiem mającym nam to zapewnić.”

Jak już jednak nie raz się okazywało, opóźnienia w procesie wdrażania hard forków w sieci Ethereum stały się niemalże znajomym elementem tych zmian.

Author

Write A Comment