Dopiero co Vitalik Buterin zdradzał szczegóły ze swojego życia podczas podcastu Erica Weinsteina. Opowiedział w nim o obejmowanym stanowisku reportera w Bitcoin Magazine, a także o uruchamianiu Ethereum. Mogłoby się wydawać, że wszytko szło pomyślnie. Nic bardziej mylnego.

Vitalik Buterin na temat The DAO

W trakcie wywiadu, rozmowa zaczęła skupiać się wokół tematu DAO – organizacji o zdecentralizowanym i autonomicznym charakterze. Temat nie został omówiony w sposób ogólny. Vitalik Buterin skupiał się na The DAO, dzięki któremu w 2016 roku powstał zespół Slock IT. Wciąż nie do końca wiadomo, co skłoniło jego twórców do nadania mu takiej nazwy. Może była to chęć zaistnienia. Należy tu zauważyć, ze wiele osób nie odróżnia dwóch sformułowań. DAO oraz The DAO. Z tego też powodu zła opinia na temat The DAO miała znaczący wpływ na inne zdecentralizowane i autonomiczne jednostki organizacyjne.

Program The DAO miał na celu służenie scentralizowanym firmom jako zamiennik – tak wyjaśnia Vitalik Buterin. The DAO pełniło funkcje zdecentralizowanego funduszu venture capital. Miał on umożliwiać glosowanie na projekty warte dokonania inwestycji. Organizacji udało się zebrać niemalże 13 mln ETH (dokładnie było to 12,7 mln ETH). Wówczas stanowiło to równowartość około 150 mln dolarów. Jednocześnie warto nadmienić, iż organizacja ta zyskała miano największego crowdfundera w ówczesnej historii.

Atak hakerski oraz hard fork Ethereum

The DAO nie było jednak idealne pod każdym względem. W kodzie pojawiła się luka, przez co hakerzy wyprowadzili a programu fundusze o wartości 3,6 miliona ETH. Wówczas stanowiło to około 70 mln dolarów.

Vitalik Buterin obawiał się, że negatywny incydent mógł zadziałać na szkodę Ethereum już w momencie, gdy zbiórka przekroczyła kwotę 50 milionów dolarów. To, co zdarzyło się w dniu 17 czerwca 2016 roku, bardzo nim wstrząsnęło. Zastosowaną wówczas taktyką naprawczą, okazało się spamowanie blockchaina. Miało to na celu spowolnienie działań atakujących program hakerów.

Skradzione wtedy środki finansowe nie trafiły bezpośrednio na konto złodzieja. Zostały one zatrzymane w inteligentnej umowie przez czas 35 dni.

Przeprowadzone debaty, naznaczyły nowe cele. Zarówno programiści, jak i członkowie społeczności stwierdzili konieczność przeprowadzenia hard forka na Ethereum. Nowo stworzony protokół blockchaina otrzymał dodatkowe reguły i zestaw funkcji, mających na celu zapobieganie podobnym sytuacjom w przyszłości.

Vitalik Buterin podsumował całość w następujący sposób

Czasami warto przemyśleć pewne rzeczy, zwłaszcza gdy w grę wchodzi znaczna część ekosystemu. Z tego powodu, połowa społeczności zaakceptowała nowy podział, druga jednak nie uznała hard forka, nie ryzykowała pobieraniem aktualizacji i poprawek kodu. Osoby z drugiej grupy stwierdziły, że wolą prowadzić swój stary blockchain.

Author

Write A Comment