Każdy na pewno kojarzy postać jaką jest Virgil Griffith. Dla przypomnienia Virgil Griffith jest szefem działy specjalnych projektów w Ethereum. Co ciekawego musimy o tej osobie wiedzieć, to na pewno to, że został aresztowany. Postawiono mu zarzuty spisku z Koreą Północną.

Virgil Griffith miał nadzieję, że wyjdzie za kaucją. Jednak nie ma już nadziei. Z oficjalnych informacji wiemy, że odmówiono mu zwolnienia właśnie za kaucją. Według niejakiego Inner City Press, to właśnie prokuratura w Stanach Zjednoczonych stwierdziła, że znacznie decydujące mają tutaj SMS-y właśnie Virgila Griffitha oraz do tego dochodzi także zatajenie przez niego swojego własnego majątku.

Warto także przypomnieć, że tenże programista aresztowany został dokładnie w sam Dzień Dziękczynienia. Powodem było podróżowanie nielegalne do Korei Północnej oraz także rzekome dostarczenie krajowi remu informacji o tym, jak konkretnie korzystać z Ethereum, aby móc śmiało sobie obejść sankcje gospodarcze.

Programista z Ethereum z poważnymi zarzutami

Prokurator amerykański dokładnie z dystryktu południowego Nowego Jorku ogłosić, iż Virgil Griffith oskarżony zostało o naruszenie IEEPA, a więc Międzynarodowej Ustawy o Nadzwyczajnych Uprawnieniach Gospodarczy, właśnie podróżują do KRLD, a więc Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Tydzień po tym jak go aresztowano przedstawiciel prawny programisty stwierdził, że właśnie sam Virgil Griffith zostanie w najbliższym czasie zwolniony z więzienia w którym przebywa, po wpłaceniu odpowiedniej kaucji. Jednak wydaje się, że nowe informacje, które się pojawiły podczas samego dochodzenia, zmieniły całkowicie zdanie sędziego w tej właśnie sprawie.

To właśnie według Inner City Press, prowadzący sędzia zdecydował się przytoczył jako powód całkowitego braku zgody na wyjście, kwestią tego dotyczącą, że Virgil Griffith nie ujawnił informacji finansowych wystarczających, ponieważ sądowi nie powiedział, że jest właścicielem spółki oraz nieruchomości, która oficjalnie jest zarejestrowana w Puerto Rico. Oprócz tego ponoć także sąd się obawia, że aresztowany będzie chciał ponownie uciec poza granice Stanów Zjednoczonych.

Jednym dowodów głównych przedstawionych przez sąd były wiadomości tekstowe domniemane, które to właśnie Virgil Griffith wysyłał do swoich rodziców. Według prokuratora amerykańskiego w tychże tekstów wiadomościach stwierdzał on wielokrotnie, że utrzymał portal największy na świecie w Dark Web.

Czy to prawda, że paragraf się znajdzie zawsze?

Całkiem możliwe jest jednak to, że samo Biuro Prokuratora Stanów Zjednoczonych nie wiedziało tak naprawdę, jak konkretnie zatrzymać tego programistę za kratkami na dłużej i właśnie w temacie tym postanowiono wykorzystać samą kwestię wysyłanych rzekomo wiadomości tekstów.

Dodatkowo nie zapominajmy, że wykorzystywane zostały także jego nieruchomości. Wracając jeszcze na chwilkę do tych wiadomości tekstowych, to dla wielu osób mogą one co najwyżej być jedynie dowodem na to, że Virgil Griffith ma po prostu czarny humor. Z drugiej strony jednak kompletnie i w stu procentach nie świadczą o tym, że to on właśnie stał za platformą jakąkolwiek właśnie w Dark Necie.

Co więcej także obrońcy dodają, że Virgil Griffith tweetował i to wielokrotnie o swojej podróży jak i także o swoim pobycie w Północnej Korei. W związku z tym nasuwa się wniosek, że nie miał kompletnie zamiaru popełnić żadnego wykroczenia, a co więcej kompletnie nic nie miał do ukrycia.

W zasadzie to wydaje się całkiem rozsądne. Jednak nie sposób nam ingerować w decyzję amerykańskiego prokuratora. Jedno jest pewne Virgil Griffith nie wyjdzie póki co za krat, jak to sobie planował po wpłaceniu kaucji. Decyzja ta już jest nieodwracalna i musi się z nią pochodzić.

Co Virgil Griffith pocznie dalej nie wiemy. Jedno jest pewne – na pewno będziemy się z zaciekawieniem przyglądać tej sprawie. Jesteśmy po prostu ciekawi jak się zakończy i czy rzeczywiście Virgil Griffith zostanie skazany prawomocnym wyrokiem.

Author

Expert ds. Ethereum w Polsce. Codziennie przygotowuje liczne artykuły na najważniejszych Polskich serwisach kryptowalut. Jestem pasjonatem nowych technologii od wielu lat. W 2019 przygotowałem ponad 200 publikacji najwyższej jakości o kryptowalutach w Polsce.

Write A Comment