Według informacji podanych przez TON Labs, rozpoczęły się prace nad nowym projektem blockchainowym. Jest on firmowany przez Telegram czyli jeden z bardziej rozpoznawalnych komunikatorów. Całość projektu polega na tym, że ma być on  kompatybilny z Ethereum. Całość ma ruszyć już wkrótce.

1 września to data udostępnienia testowej wersji oprogramowania TON

Choć informacja nie jest oficjalnie potwierdzona, szacuje się, że już 1 września udostępnione ma być oprogramowanie. Wersja próbna polegająca na tym,  że użytkownicy dostaną możliwość postawienia próby węzła w TON czyli w Telegram Open Network. Próba ma być testem przed oficjalnym uruchomieniem pełnej wersji, co ma mieć miejsce 31 października br. Wersja testowa blockchaina ma być wyposażona w sharding a także w inne mechanizmy, które służą do osiągania konsensusu. Ponadto ma występować też instrukcja, dla tych, którzy nie są w stanie samodzielnie uruchomić węzla. Połączenie z siecią Ethereum, umożliwiać ma Solidity compiler zapewniając pomoc w funkcjonowaniu projektu. To właśnie ona sprawia, że aplikacje, które tworzone są dla Ethereum uruchamiane mogą być również w Telegram Open Network. W danej kwestii głos zabrał nawet Alexander Filatov  pełniący funkcję dyrektora zarządzającego w TON Labs. Jego wypowiedź brzmiała następująco:

„Zakończyliśmy pracę nad prawdopodobniej najtrudniejszą częścią projektu. Nasz trud doprowadzi do tego, że wszyscy należący do społeczności Ethereum, którzy posiadają ponadt przeciętne umiejętności, będą mieli możliwość uruchomienia dosłownie wszystkiego co co zostało zawarte w treści zamieszczone na TON pod Ethereum”. W swojej wypowiedzi zdradza, że testy, które były przeprowadzane trwały od lipca. Największe osiągnięcie jakiego dokonano ujrzy światło dzienne już 1 września, według Filatova to co będzie udostępnione było najważniejszym etapem całego projektu. Swoją wypowiedź kontynuuje następująco: „Jesteśmy bardzo ograniczeni czasowo, jeżeli chodzi o wypuszczenie węzłów a także uruchomienie testowej wersji mainnetu. Jednakże liczymy się z tym, że na tym etapie pozwoli nam to na wykrycie błędów a także gorszych stron projektu. Liczymy na to, że będziemy mieć możliwość naprawy tego co nie działa tak jak powinno..” – tym stwierdzeniem Filatov zakończył swoją wypowiedź.

Goniące terminy.

W finansowaniu TON wzięło udział wiele firm. W ramach tej inwestycji pozyskano aż 1,7 mld dolarów. Jednakże, umowy zawarte przez Telegram z firmami sponsorującymi zawierają też warunki, które TON musi spełnić. Przede wszystkim głównym takim warunkiem jest czas uruchomienia projektu. Jest on określony na 31 października 2019 roku. Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, inwestorzy otrzymają odszkodowanie.

Według kwietniowych informacji, które obiegły media na całym świecie, Telegram udostępnił prywatną wersję testową sieci Telegram Open Network. Taką możliwość uzyskali tylko wybrani programiści. Nieoficjalne źródła donoszą, że osoby, które uzyskały możliwość przetestowania programu byli pod ogromnym wrażeniem, przede wszystkim wrażenie na nich wywarła szybkość transakcji.

Platforma Telegram  działa od 2013 roku, jej założycielami są bracia Nikol i Pavlo, obecnie obsługuje ona około 300 milionów ludzi na całym świecie.

Author

Write A Comment