W Chinach panują rygorystyczne przepisy co do posiadania jakichkolwiek zagranicznych aktywów. Z tego powodu chińscy inwestorzy zmuszeni są do stopniowego wyprowadzania kapitału. Wg statystyk Chainalysis, które zajmuje się badaniem nieprawidłowości związanych z blockchain, w poprzednim roku, za pomocą kryptowalut Chińczycy przekazali ponad 50 mld. USD poza granicę swego państwa. Jaka jest reakcja chińskiego rządu?
Do tej pory chiński rząd był dosyć sceptycznie nastawiony do wszelkich technologii związanych z kryptowalutami. Jednak wraz z upływem czasu stopniowo następuje zmiana tej tendencji, a sam bank centralny w Chinach rozpoczął pracę nad własną kryptowalutą. Co ciekawe, już podczas tegorocznej wiosny chiński gigant technologiczny, a więc Tencent, rozpoczął współpracę z uniwersytetami, instytucjami państwowymi, a także firmami chińskimi, które zajmują się kryptowalutami. Celem tej współpracy jest rozwój technologii blockchain.
Z Chin wypływają miliardy dolarów pod postacią kryptowalut
Na ten moment w Chinach obowiązuje prawo, wedle którego Chińczycy mogą wejść w posiadanie jedynie do 50 tysięcy USD. Jedynie taką ilość obcej waluty mogą nabyć dzięki instytucjom finansowym. Dawniej to ograniczenie było skutecznie omijane za pomocą inwestycji w nieruchomości zagraniczne lub podobne aktywa. Jednak niedawny raport Chainalysis ukazuje, że rząd państwowy z roku na rok skuteczniej radzi sobie z takim sposobem wyprowadzania kapitału.
Oto co mówią w raporcie analitycy z Chainalysis:
– Przez ostatni rok, w nawiązaniu do trudnej sytuacji gospodarki w Chinach, która ma miejsce poprzez wojnę handlową oraz kilkukrotną dewaluację juana, można zauważyć regularne wyprowadzenie środków z Chin pod postacią kryptowalut na łączną kwotę 50 mld. USD. Oczywiście, cała kwota nie jest jedynie wyprowadzeniem kapitału z państwa.
Osoby transferujące kapitał z Chin za pomocą kryptowalut korzystają z cyfrowej waluty stablecoin, która nosi nazwę Tether. Takie coiny najczęściej posiadają dodatkowe zabezpieczenie pod postacią innych aktywów, aby utrzymywać stabilność ceny w dłuższej perspektywie. Dla przykładu Tether śledzi regularnie wycenę dolara amerykańskiego.
– Aż ponad 18 mld. USD w ciągu ostatniego roku zostało przeniesione z terytorium Azji Wschodniej poza jej granicę pod postacią Tether. Jeszcze raz zaznaczamy, że najpewniej nie cała suma jest typowym wyprowadzeniem kapitału z kraju – podsumowali eksperci z Chainalysis.
Eksperci słusznie zaobserwowali, że pewna część wszystkich środków to po prostu coiny, które są transportowane przez osoby wydobywające kryptowaluty do kryptowalutowych giełd, które mieszczę się poza Chinami. Jednak nagły wzrost przesyłu coinów Tether z pewnością związany jest także np. z wychwalaniem blockchain’a przez prezydenta Xi Jinping’a. Sytuacja ta miała miejsce w październiku 2019 roku, gdzie prezydent oficjalnie zapowiedział także wsparcie z rządu dla technologii blockchain.
Niewykluczone jest również, że wyprowadzanie chinskiego kapitału przy pomocy kryptowalut zwiększyło się z powodu zachwiania rynków finansowych, które miało miejsce na skutek pandemii koronawirusa.
Do niedawna rząd chiński był bardzo sceptycznie, a wręcz nieprzychylnie nastawiony do wszelkich kryptowalut. Obecnie jednak sytuacja diametralnie się zmieniła i Chiny są chętne nawet na zdecydowanie wsparcie rozwoju technologii blockchain, a sam bank chiński rozpoczął działania nad własną walutą cyfrową.