Z miesiąca na miesiąc technologia idzie do przodu, często nie jesteśmy w stanie śledzić jej w każdym aspekcie gdyż brakuje na to czasu.

Ważnym aspektem są komputery kwantowe o których słyszy się już od dłuższego czasu jednak nadal nie są powszechnie dostępne.

Największą różnicą w stosunku do aktualnych komputerów pracujących w technologi Bit jest to, że zamiast przyjmowania tylko i wyłącznie stanu 0 lub 1

każdy kubit może przyjmować tzw.superpozycje klasycznego zera i jedynki czyli de facto stan 0 i 1 może występować jednocześnie.

Rejestr kwantowy zawiera grupę takich kubitów i jest układem, który z kolei składa się z mniejszych takich układów. Przeskok w mocy obliczeniowej jest w takiej sytuacji bardzo odczuwalny.

Co gdybyśmy dostali procesory pracujące w takiej technologii?

Dzięki temu operacje, które dzisiaj zajmują kilka dni, tygodni czy miesięcy potrzebowałyby wtedy zaledwie kilka minut na wykonanie.

Taki stan rzeczy pozwoliłbym na kolejny wielki krok technologiczny w każdej dziedzinie gdzie wymagane są operacje przetwarzania danych a co za tym idzie wszystkie wielkie dzieła naukowe i wynalazki nad, którymi pracuje ludzkość mogłyby zostać z powodzeniem zakończone i wprowadzone do użytku.

Wady i problemy komputerów kwantowych.

Każda technologia ma dwie strony medali, nie inaczej jest z technologią kwantową. Proces dekoherecji kwantowej skutecznie hamuje rozwój takich komputerów. Pojawia się on w kontakcie układu z otoczeniem.

Do szybkiej pracy wymagana jest duża ilość kubitów, natomiast im większa ich liczba tym szybciej następuje dekoherecja. Możemy więc sobie wyobrazić, że do prawidłowego działania superszybkiego kwantowego komputera należałoby stworzyć idealne warunki wolne od wibracji czy promieniowania elektromagnetycznego oraz z temperaturą znacznie niższą od zera. Naukowcy i inżynierowie niejednokrotnie stawali naprzeciw problemów, które wydawać się mogły niemożliwe do rozwiązania dlatego też pewne jest to, że z czasem owe warunki będą rozwiązane w zaskakującym stopniu co przyczyni się do produkcji komputerów kwantowych dostępnych dla każdego.

 

Korzyści, które osiągniemy dzięki technologii kwantowej.

Nie powinniśmy myśleć o tym rozwiązaniu tylko w kategorii domowych komputerów do użytku codziennego. Znacznie większe korzyści uzyskamy w innych branżach, gdzie komputer kwantowy może znajdować się w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu a jego praca polegać będzie na wykonywaniu obliczeń, do których dziś potrzebowalibyśmy kilkaset czy kilka tysięcy zwykłych komputerów pracujących jednocześnie.

W branży medycznej symulacja struktury molekuł wykonywana na takim komputerze znacznie pomaga w opracowywaniu nowych leków co może doprowadzić do wielu niesamowitych osiągnięć medycznych.

Nie inaczej jest w branży motoryzacyjnej. Firma Volkswagen planuje wdrożyć pracę komputera kwantowego do stworzenia aplikacji optymalizującej ruch co jest niezwykle ważne gdyż na przestrzeni zaledwie kilkunastu lat ruch na drogach zwiększył się na tyle, że za kolejne kilkanaście poruszanie się po mieście samochodem może stać się niemożliwe bez opracowania nowych technologii.

Branża finansowa upatruje w mocy Kubitów opracowanie kwantowego blockchaina, pozwalającego zwiększyć bezpieczeństwo, sprawiając, że nie będziemy mieć żadnych obaw przed wykonywaniem przelewów bardzo dużych środków gdyż jakakolwiek kradzież lub ich przejęcie stanie się wręcz niemożliwe do wykonania.

Rozwój jest nieunikniony.

Żyjemy w czasach gdzie każdy dzień przynosi coraz to nowsze informacje na temat tej technologii dlatego warto zainteresować się tym tematem gdyż może stać się następcą znanego nam dzisiaj systemu komputerowego, który również przyczynił się do znacznego postępu ludzkości.

 

 

Author

Write A Comment