Wiodąca obliczeniowa platforma kontraktów inteligentnych Ethereum ma zamiar przejść z protokołu obecnego konsensusu dokładnie Proof-of-Work bezpośrednio do Proof-of-Stake. To przejście jest tak naprawdę częścią jego ewolucji naturalnej, a sami twórcy Ethereum są w zasadzie nieugięci w twierdzeniu, że to w końcu nastąpi. Rodzi się u wszystkich pytanie – ile można zarobić właśnie na stakingu Ethereum?

Jak Ethereum przechodzi drogę z PoW do PoS?

Zmiana ta jest częścią większego zestawu aktualizacji planowanych. Po wdrożeniu pełnym Serenity dotychczasowe Ethereum przemieni w Ethereum 2.0

Sam zakres Serenity jest o wiele szerszy niż sam ruch zamiany PoW na PoS.Obejmuje zamianę silnika wirtualnego EVE na eWASM z kantowymi elementami oraz poprawę radykalną przeżywalności sieci.

Ile można zarobić na stakingu Ethereum?

Aby Ether stakować, a jednocześnie zyskać zarobek pod postacią nowych ETH, użytkownicy jak najbardziej mogą minimalną wymaganą sumę ETH zdeponować w portfelu specjalnym, powiązanym kontaktem smart. Sama wielkość depozytu określa dokładnie ilość nagród otrzymywanych.

A jaka jest ilość minimalna do stakowania? Rozważano początkowo sumę absurdalną 1500 ETH. Mówi się obecnie minimum 32 ETH.

Jeśli ktoś sobie nie może pozwolić na sfinansowanie masternode pełnego, może dołączyć zawsze do staking pool. Pule rozdzielają nagrody pomiędzy członków swoim na podstawie kwot wnoszącej.

W kwestii tej nic nie jest pewne do końca. Stakingrewards.com szacuje, że zysk dzienny wynosić może około 0,36%. Daje to zysk roczny na poziomie 4,30%. Z kolei Staker, który zablokuje minimum 32 ETH w puli, zatem zarobić może 0,82 USD dziennie, a z kolei rocznie 297,67 USD.

Wyzwania, które są związane z przejściem na PoS w sieci właśnie Ethereum

Programiści aktualnie są pewni jednego. Nie chodzi już teraz bowiem o to czy w ogóle Capser w sieci zagości oraz kiedy. Mówi się o dniu  3 stycznia 2020 roku. Opóźnienia są jak najbardziej możliwe. Pod uwagę biorąc liczbę przeszkód do samego pokonania, nie jest to wcale zaskakujące.

Pomijając fakt, że sama zmiana protokoły konsensusu sprawi, że niektórzy ze członków społeczności niezadowoleni będą. Warto zaznajomić się z krótkim przeglądem potencjalnych technicznych problemów.

Staking ETH jest mimo wszystko wielką sprawą.

Nigdy nie miała sytuacja, w którym tak duży cyfrowy rynkowy kapitał nie zdecydował się na tak dużą transformację. Jeśli Serenity Ethereum okaże się jak najbardziej sukcesem, to ustanowi precedens, który inne projekty wiodące blockchain realizować będą mogły w niedalekiej przyszłości.

Czy PoS jest magicznym rozwiązaniem rzeczywistym dla skalowalności? Jeśli rzeczywiście Serenity sobie poradzi ze skalowalnością zgodnie ze wszelkimi oczekiwaniami da Ethereum naprawdę ogromny wzrost użyteczności. Według Buterina Vitalika skalowalność to główny problem, który uniemożliwia obecnie Ethereum wykorzystanie swojego potencjału prawdziwego. Wszystko to wydaje się jak najbardziej zrozumiałe oraz oczywiste.

Author

Write A Comment