Jeśli chodzi o wersję testową hard forma Ethereum pod szczególną nazwą Istambul w ramach projektu testnetu Ropsten, zgodnie ze wszelkimi zapowiedziami nad nimi pracującymi deweloperów w końcu została uruchomiona w dniu 30 września bieżącego roku. Data nie jest przypadkowa. Jest to dokładnie dwa dni przed wcześniej zapowiadanym terminem – 2 października bieżącego roku. Jednak tutaj także się nie obyło całkowicie bez niespodzianek. Bezpośrednio po aktywacji Ropstena bowiem doszło do forka nieplanowanego. Wskutek tego obecnie oddzielnie działają dwa konkretne łańcuchy

Brak jakiejkolwiek komunikacji pomiędzy górnikamu jest przyczyną forka

Wszelkich informacji na temat tego, dlaczego do podziału w ogóle doszło udzielił Hudson Jameson, a więc kierownik do spraw wspólnoty w Fundacji Ethereum. Oczywiście informacji udzielił w ramach tweeta. Okazuje się w rezultacie, że część górników wydobywa tak naprawdę wersję starą Ropstena. Z kolei druga część jego nową, wersję już zaktualizowaną. Jednak uspakaja jednocześnie, iż po to są właśnie wspomniane już testnety. Dzięki nim uda nam się rozwiązać sytuacje tego typu.

Jeśli chodzi o blockchainy, to w ich przypadku są one oparte na specjalnym algorytmie. Chodzi dokładnie o algorytm proof-of-work. Do tego właśnie algorytmu zalicza się Ethereum. Górnicy w ramach tego dokonują wszelkich aktualizacji oprogramoania, aby móc w ogóle wydobywać bloki w ramach całkiem nowego łańcucha. Zgodnie z wypowiedziami Jamesona, większość spośród górników działających właśnie w ramach testnetu Ropsten takiej aktualizacji już nie dokonała. Przez to właśnie doszło do sporego podziału łańcucha. Powstały zatem fork, który tak naprawdę nie jest już w ogle wynikiem działań celowych, które zmierzają do powstania już całkiem nowej kryptowaluty, a tak naprawdę całkowitego braku komunikacji pomiędzy górnikami.

Kolejne ważne informacje

W zasadzie to nie wiadomo kompletnie, czy sytuacja zaistniała będzie miała w ogóle wpływ na samą aktywację hard forka Istambul w ramach głównej sieci Ethereum. A na kiedy jest ona zapowiadana? Zapowiadana jest ona właśnie na listopad bieżącego roku, a więc zostało już naprawdę niewiele czasu. Co więcej musimy zaznaczyć, że po zakończeniu Devcon. A czym jest Devcon? Jest to konferencja wszelkich deweloperów, którzy pracują właśnie nad Ethereum.

Musimy także przypomnieć, że ciekawa sytuacja miała miejsce w zeszłym roku. Co takiego się wydarzyło? Dokładnie w zeszłym roku miała miejsce sytuacja niezmiernie podobna. Odbyła się ona przy okazji hard forka. Nosiła nazwę Constantinople. Wówczas doszło również do podziału blockchaina Ropsten. Na uwadze musimy mieć to, że trwał on jednak tylko i wyłącznie kilka godzin.

Co jak co, ale musimy mieć na uwadze, że dużo się wydarzyło oraz także dużo się dzieje. Powinniśmy być na bieżąca ze wszelkimi nowinkami oraz także ważnymi wydarzeniami, które niewątpliwie wśród nas się dzieją. Czasami trudno nad ich dynamiką nadążyć.

Author

Write A Comment